Zajęcia dodatkowe z szachów powoli stają się integralną częścią AMS co mnie osobiście bardzo cieszy.

W tym roku (jak i w poprzednim) obowiązuje podział na grupy: Zaawansowana i mniej zaawansowana. Przypominam podstawowe zalety gry w królewską grę:  rozwijają pamięć,  poprawiają koncentrację, pobudzają kreatywność, uczą cierpliwości, uczą podejmowania decyzji.

Grupy:

  • Zaawansowana to grupa dzieciaków, które po pierwsze wykazują duże zainteresowanie szachami, po drugie aktywnie uczestniczą w zajęciach. Obecnie potrafią już rozgrywać całą partię szachową i często kończyć ją matem (co jest celem gry). Na zajęciach oprócz gry, poznajemy nowe zagadnienia, czy utrwalamy przy pomocy samodzielnych zadań. Docelowo mam nadzieję, że z tą grupą już niedługo będziemy w stanie regularnie rozgrywać turnieje szachowe w AMS.
  • Mniej zaawansowana: w tej grupie stopień zainteresowania szachami jest bardzo różny, nie wszyscy oczywiście muszą się interesować szachami (czy matematyka, piłka nożną, itd). Tak, więc są w niej osoby, które nie wykazują aż takiego zainteresowania lub nauka szachów wymaga więcej czasu. Nie mniej jednak staramy się poznawać królewską grę tak by być w stanie rozegrać naszą partię. Są tu też osoby, które są aktywne i po cichu liczę, że w przyszłości dołączą do grupy zaawansowanej.

 

Jako, że mi osobiście szachów nigdy za wiele, proponuję ofertę na zajęcia dodatkowe w czwartkowe popołudnie (godz 15:25). Są to przede wszystkim zajęcia dla dzieci z grupy zaawansowanej (choć nie tylko), gdzie swobodnie  uczymy się gry z zegarem, większej kultury szachowej i po prostu więcej gramy.

 

Karol Kwapisiewicz – instruktor