W dniach 27 i 28 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się wernisaż prac pod nazwą Wehikuł czasu. Na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące ze zbiorów rodzinnych oraz wykonane własnoręcznie przez naszych uczniów z AMS.


Wystawa składała się z trzech części. Na pierwszej - Urządzenia z przeszłości zaprezentowano eksponaty pochodzące ze zbiorów rodzinnych. Nie zabrakło wśród nich długopisu służącego również jako antena, kanki na mleko, młynków do mielenia ziaren kawy oraz herbaty, lampy naftowej, tarki do prania, starych garnków, żelazka, syfonu, wagi szelkowej, sztućców. Na drugiej – Wytwory sztuki współczesnej – miejsce znalazły medaliony i obrazy wykonane własnoręcznie przez dzieci podczas zajęć z metaloplastyki i warsztatów plastycznych w kinie Nowe Horyzonty. Trzecią część ekspozycji tworzyły wytwory przyszłości obdarzone niezwykłą mocą, które również wykonali uczniowie.
Wernisaż był podsumowaniem projektu edukacyjnego pod hasłem Tworzymy wystawę muzealną

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji 24 kwietnia w AMS uczniowie w różnorodny sposób świętowali obchody Dnia Książki.

Uczniowie klas pierwszych przebrali się za ulubionych bohaterów, zadaniem innych było odgadnięcie, z jakich książek pochodzą poszczególne postacie. Ponadto dzieci zaprezentowały najbardziej ulubione przez nich książki. Do tego zbioru dołączono również książki czytane przez ich rodziców, kiedy byli dziećmi. Nie zabrakło wśród nich takich tytułów jak: Dzieci z Bullerbyn, Plastusiowy pamiętnik, Calineczka, Kopciuszek, Na jagody, Jak Wojtek został strażakiem, Tajemniczy ogród, Wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Wśród tytułów prezentowanych przez dzieci pojawiła się książka napisana przez ciocię Jakuba, która opowiada o losach jego kuzyna i kuzynki w szkole w Wielkiej Brytanii. Ponadto uczniowie klasy drugiej własnoręcznie wykonali książkę dotykową, a trzecioklasiści zakładki do książek.

Zespół AMS pragnie złożyć Państwu Wielkanocne Życzenia.

 

2017.04.11 ZyczeniaWielkanocne

W kwietniu w AMS realizujemy projekt edukacyjny pod hasłem Tworzymy lokalne muzeum. Projekt ma za zadanie umożliwienie dzieciom poznania historii własnej okolicy i uświadomienia im jak wielka siła tkwi w działaniach ludzi.

Działania projektowe rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy wielkanocnej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Jednocześnie wernisaż zbiorów rodzinnych uczniów naszej szkoły stał się wstępem do wyżej wspomnianego projektu. Dzieci zapoznawane są z zasadami funkcjonowania muzeum i dostrzegają nowe możliwości spędzania czasu wolnego wraz z rodzicami i dziadkami. 

W szkole już niebawem zostanie zaaranżowane muzeum lokalne ( wystawa muzealna). Znajdą tam miejsce eksponaty ze zbiorów rodzinnych oraz wykonanych własnoręcznie przez naszych uczniów z AMS.

21 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi. To nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego też każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.Działania tego dnia rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych na temat dbania o naszą planetę. Uczniowie klas 1- 3 podzieleni na grupy, mieli za zadanie napisać swobodne teksty na temat Ziemi – naszej planety ( odsyłamy Państwa do zapoznania się z tekstami zamieszczonymi w zakładce – blog dzieci). Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w działaniach proekologicznych – między innymi zbierali śmieci znajdujące się w parku przy ul. Zachodniej.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w akcji charytatywnej. Wszystkie artykuły żywnościowe zostaną przekazane do Świetlicy Środowiskowej - Źródełko działającej przy parafii św. Jadwigi we Wrocławiu – Leśnicy, a następnie trafią do potrzebujących na świąteczne stoły.
Akcja trwa do środy 12 kwietnia.
Wszystkim darczyńcom z serca dziękujemy.

Nauczyciele AMS

 akcja charytatywna

 

Spacerując po lesie lub parku warto na chwilę przystanąć, przyjrzeć się z bliska gałęziom drzew albo ukucnąć i obejrzeć dokładniej runo leśne. Może uda się wtedy wypatrzeć przedstawicieli największej grupy zwierząt na świecie – bezkręgowców. Choć niektórzy z nich przypominają raczej przybyszów z obcej planety, to są najstarszymi mieszkańcami Ziemi. Zasiedlają ją już od setek milionów lat.
W wilgotnej leśnej ściółce można zauważyć niejednego bezkręgowca, np. dżdżownicę, ślimaka, czy stonogę. Te małe stworzenia są bardzo pożyteczne. Zjadają rozkładające się liście, grzyby, drewno i inne obumarłe szczątki.

11 kwietnia odbył się II Szkolny Turniej Szachowy Aktywnej Małej Szkoły. W szranki stanęło 15 szachistów z klas. I - III, którymi dowodził nasz niezrownany instruktor, pan Karol. Były emocje, było myślenie, była rywalizacja, a potem radość z uczestnictwa (pokonanie własnych lęków) i szczęście zwycięskiej trójki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! A panu Karolowi dziękujemy za opiekę nad dziećmi i zaszczepianie w nich miłości do królewskiej gry.

W piątek 7 kwietnia 2017r. klasa II i III była w Kinie Nowe Horyzonty na filmie „SEKRET ELEONORY” (reż. Dominique Monfery), w ramach edukacji filmowej. Na początku dzieci uczestniczyły w prelekcji, podczas której dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki, czego mogą nauczyć lektury oraz dlaczego książki to nasi przyjaciele. Próbowały również odpowiedzieć na pytania: jak pokonywać swoje słabości oraz co nam dają trudne wyzwania. Następnie obejrzały film, który opowiadał o tym, że ciocia Eleonora zapisała w spadku rodzicom Nataniela dom, a samemu chłopcu bogatą bibliotekę, która jednak miała zostać sprzedana. Siedmiolatek stanął w obliczu rozmaitych kłopotów: miał problemy z nauką czytania, kłócił się z siostrą, próbował pogodzić się ze śmiercią starszego członka rodziny, miał poczucie, że nie da rady udźwignąć odpowiedzialności związanej z dorastaniem; w dodatku nieoczekiwanie bohaterowie odziedziczonych przez niego książek ożyły i poprosiły go o ratunek. Z pomocą postaci z baśni, które symbolizują mądrość przekazywaną nam przez minione pokolenia, Nataniel pokonał swoje lęki i wyszedł zwycięsko z kolejnych prób. Po seansie dzieci wzięły udział w warsztatach, na których tworzyły krzyżówki słowne dotyczące bohaterów znanych im bajek i baśni.

Pisanki, palmy stroiki, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty oraz drewniane ptaszki oglądały i podziwiały dzieci z AMS na dorocznej wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu z okazji świąt Wielkiej Nocy. Zaprezentowane ozdoby wykonane zostały technikami tradycyjnymi oraz współczesnymi autorstwa czterdziestu twórców.

19 kwietnia uczniowie AMS wzięli udział w zajęciach z savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych. Warsztaty przybliżyły wszystkim uczestnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności . Podpowiedziały również, jak zachować się w kontaktach z nimi i jak przyjść im ze skuteczną i właściwą pomocą, gdy tego potrzebują.Uczniowie brali również udział w zajęciach z metaloplastyki. Wytworem ich pracy były przepiękne medaliony, które stanowić będą część ekspozycji, która niebawem będzie w naszej szkole.Zajęcia z savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych między innymi poprowadziła mama naszych uczniów, Tomka i Filipa, za co z serca dziękujemy.